Емоционална интелигентност

Какво е усещането да си емоционално интелигентен?

Това е усещането, че познаваме себе си, знаем какви са истинските ни потребности, знаем кога те са задоволени и кога не, имаме добър контакт с околния свят. Ние се раждаме по този начин. После започват да ни казват, че ТРЯБВА да се чувстваме по определен начин, да правим едно или друго нещо, да се обличаме по точно определен начин, да казваме точно определени неща и загубваме все повече и повече връзката със себе си. Това не означава, че трябва да отречем всичко, което са ни научили, Просто трябва да намерим добър баланс между истинското ни аз и това, което обществото очаква от нас.

Петте аспекта на емоционална интелигентност

Първият от тях е самопознанието. Самопознанието отговаря на въпроси като кой съм аз, какво чувствам, защо го чувствам, какво мога, кои са моите ограничения?

Има хора, които дотолкова са изгубили връзката със себе си, че чувстват само крайни емоции, не разпознават нюансите, а има и такива, които дори не си позволяват да чувстват, защото са решили, че това е опасно. Но изключването на емоциите означава и изключване на радостта. 

Важно е да разпознаваме нюансите на емоциите, за да можем да реагираме адекватно на средата и на ситуацията. Трябва да знам, че съм започнал да се дразня, да се запитам коя моя нужда не е задоволена и да реагирам, ако преценя, че имам право. Ако не го забележа ще започна да се ядосвам много, мога да започна да тръшкам и да викам, да се чудя откъде ми е дошло така изведнъж и да реагирам крайно на ситуация, която съм можел да разреша, ако бях забелязал емоциите си своевременно. Същото е и със заключването на емоциите. Има хора, които все едно нищо не чувстват. Но вътре в тях емоциите се натрупват и изведнъж избухват по незначителен повод, или търсят бягство от тях чрез психоактивни вещества, работа, дистанцираност и др.п. Най-страшни са емоциите, които се опитваме да скрием от себе си.

Вторият аспект на емоционалната интелигентност е саморегулацията. Това е способността да преживеем дадена емоция по начин, който не наранява нас или другите хора. Саморегулацията и самопознанието са основата на емоционалната интелигентност, те са абсолютно взаимозависими и се отнасят до вътрешния ни свят.

Третия аспект на емоционална интелигентност е емпатията. Това е способността да разпознаваме вътрешните емоции на другите хора и да се опитваме да разберем тяхното поведение. Не да го оправдаем, а да го разберем, за да можем да взаимодействаме по-здравословно с тях.

Следващият аспект на емоционална интелигентност са социалните умения, които включват общуване с другите, работа с тях, създаване и поддържане на взаимоотношения. Взаимоотношенията са важна и не винаги лесна задача. Но ако сме развили горните три умения връзките ни с останалите хора са много по-ползотворни и задоволителни.

Петият аспект на емоционалната интелигентност е мотивацията. Това е умението да преследваме целите си с желание, което се разпростира извън парите и престижа. Умението да следваме целите си с постоянство.

за живота лого

Как можем да ви помогнем

Свържете се с нас, за да получите професионално консултиране от специалист по въпроси като:

  • Откъде идват емоциите?
  • Как да ги разпознавам в себе си и в другите?
  • Как да се справя с емоциите?
  • Кои са стъпките за промяна?

Нашите предимства са:

- КОМПЕТЕНТНОСТ
- ЕМПАТИЯ
- ЛОЯЛНОСТ

 

Нашата мисия

Мисията на Фондация “За Живота” е да развива по-здраво и състрадателно общество, в което всеки човек има възможността да живее пълноценно и щастливо, освободен от зависимости и деструктивни поведения. Нашата цел е да насърчим и подкрепим повече хора, от всякаква възраст, към здравословен начин на живот, без употреба или злоупотреба с наркотици, алкохол и други психоактивни вещества, които могат да доведат до зависимости.

Във Фондация "За живота" ние преди всичко даваме приоритет на благосъстоянието и безопасността на членовете на нашата общност. Въпреки че екипът ни се състои от терапевти и специалисти по зависимостите и се стремим да предоставяме точна и полезна информация, важно е да се отбележи, че нашите ресурси и услуги не са заместител на професионален медицински съвет, диагноза или лечение. Ситуацията на всеки човек е уникална и това, което работи за един човек, може да не е подходящо за друг. Силно препоръчваме на хората да се консултират с квалифицирани здравни специалисти относно всякакви здравословни проблеми или въпроси, които могат да имат, особено свързани с пристрастяване, злоупотреба с вещества или проблеми с психичното здраве. Свържете се с нас при въпроси.